רוכשים דירת קבלן? מגיע לכם מזל טוב.

כעורך דין מקרקעין שחי את תחום דירות קבלן ביום יום, ולאחר שנחשפתי לעשרות סוגי אותיות קטנות בהסכמים שונים, אני מרגיש שמחובתי לשתף את הידע הזה כדי לסייע במקצת לכל רוכשי דירות מקבלנים באשר הם ובכדי למנוע מכם הוצאות מיותרות ועוגמת נפש בעתיד.

לפניך 7 נקודות חשובות שמהוות מצפן דרכים לרוכש הטרי.
קרא את הדברים בעיון רב והימנע מטעויות בשווי עשרות אלפי שקלים.

דמי רצינות לפניך!

בשלב הראשון ברכישת דירות קבלן נתבקש לחתום מול נציג מכירות על טופס תמים שנקרא בקשה לרכישת דירה, ולהשאיר דמי רצינות יקרים מאוד. שימו לב: טיפ ששווה עשרות אלפי שקלים!!! תמיד נדאג להוסיף בכתב בטופס הבקשה כי במידה ולא ייחתם הסכם מכר מחייב מכל סיבה שהיא... דמי הרצינות ששילמנו יוחזרו במלואם!

מפרט הדירה

למי שלא מכיר, מפרט הדירה למעשה מתאר את העבודות שהקבלן מחויב להם בדירה (כגון: מספר חדרים, כמות שקעים, סוג המטבח, דלתות, אם יש דוד שמש ועוד...). הקבלן מתחייב אך ורק למה שנרשם במפרט הדירה. ולכן שלב ההתמקחות זהו השלב לדרוש תוספות שלא נכללו במפרט כגון: תריס חשמלי, תוספת שקעים, חיבור לגז במרפסת, מיזוג ובקיצור כל שמה שעולה בדעתכם וללא תוספת תשלום!!.

עו"ד של הקבלן

עו"ד של הקבלן איננו מייצג אתכם ולא את האינטרסים שלכם, אפילו שאתם מחוייבים על פי ההסכם לשלם לו כסף! ולכן, חשוב מאוד לקחת עורך דין שמתמחה בדיני נדל"ן ומקרקעין שיאתר את האותיות הקטנות בהסכם, ויגן על האינטרסים המשפטיים והכספיים שלכם. המציאות בבתי המשפט מוכיחה פעם אחר פעם, ששכר טרחת עו"ד המייצג את האינטרס שלנו ברכישת דירה הינו זניח ביותר לעומת הסיכונים שכרוכים בייעוץ חובבני.

תשלומים ומשכנתא

רצוי להדגיש בשלב החתימה על טופס הבקשה כי נושא פריסת התשלומים יישאר גמיש, במיוחד אם טרם קבלתם אישור עקרוני למשכנתא או שאתם מתכננים למכור הדירה שלכם בשביל לגייס את הון עצמי הנדרש. יש לזכור כי המשכנתא משולמת רק לאחר שסיימתם את התשלומים על חשבון ההון העצמי.

מס שבח ומס רכישה

במידה וזו דירתכם הראשונה – קיים לכם פטור ממס רכישה עד לסכום של רכישה של כ- 1.6 מיליון ₪. כל סכום מעבר יחוייב במס רכישה בהתאם למדרגות המס. אם זו דירתכם השנייה – תחויבו במס רכישה בשווי של 8% מהעסקה. במידה ואתם מתכוונים למכור את דירתכם היחידה לצורך מימון הרכישה – רצוי להתייעץ עם עורך דין בתחום בכדי שתוכלו לעשות זאת נכון, ולחסוך מס וכאב ראש מיותר!.

מועד המסירה

רצוי מאוד לקבל מועד מסירה לדירה עם תאריך מדוייק (כגון: 1.1.2020) ולא מועד משוער כגון בעוד 24 חודשים ממועד חתימת ההסכם. קצרה היריעה משאוכל להסביר מדוע - אבל תצטרכו לסמוך על המילה שלי בנושא.

הוצאות נוספות - רכישת דירות קבלן

"חכם לומד מהטעויות של עצמו,
פיקח לומד מטעויות של אחרים"

אני רוצה להזמין אותך להוריד בחינם את המצפן לרכישת דירת קבלן,
שבו נחשוף את מגוון ההפתעות הצפויות לך בהמשך, 
כדי להעניק לך ביטחון ושקט נפשי להצלחת התהליך.

לחץ כאן להורדה – המצפן לרכישת דירת קבלן

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן